Merkez Mahallesi, Erenler Cad. Hüseyin Sipahi Binası No:33 K:2 D:9 Çekmeköy/İstanbul
0216 310 10 18
info@sayginertercume.com

Çekmeköy Yazılı Tercüme

Çekmeköy'de Yeminli Tercüman

Çekmeköy Yazılı Tercüme Bürosu

Sözlü ve Yeminli Tercüme Profesyonel Hukuki,Tıbbi,Ticari,Teknik Yeminli Çeviri Hizmetleri.

Çekmeköy Yeminli Çeviri Hizmeti. 

Çekmeköy Akademik Tercüme
Çekmeköy Edebi Tercüme
Çekmeköy Hukuki Tercüme
Çekmeköy Tıbbi Tercüme
Çekmeköy Teknik Tercüme
Çekmeköy Ticari Tercüme
Çekmeköy Sözlü Tercüme.

Çekmeköy Tapu Tercümanı

Çekmeköy Nikah Tercüman
Çekmeköy Simültane Tercüme
Çekmeköy Redaksiyon
Çekmeköy Web Sitesi Tercüme
Çekmeköy Noter Yeminli Tercüme
Çekmeköy Apostil Tasdikli Tercüme.

YAZILI TERCÜME

SÖZLÜ TERCÜME

YEMİNLİ TERCÜME

Apostil Nedir ?

 • Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir. Apostil’in kuralları 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonuyla tespit edilmiştir. Apostil kuralları yalnızca Lahey Konferansı’na üye veya taraf devletler arasında geçerlidir.
 • Apostil, bir ülkede düzenlenen bir belgenin başka bir ülkede geçerliliğinin yani yasal gerçekliğinin olmasını sağlayan bir onaydır. Apostil kuralları 6 Ekim 1961 yılında Lahey Anlaşması’nda belirlenmiştir. Bu anlaşmanın amacı sözleşmede yer alan ülkelerin herhangi birisinden alınan resmi bir belgenin prosedürler veya diplomatik mercilerle uğraşmaya gerek kalmadan anlaşmada yer alan diğer ülkelerde de kullanılabilmesini sağlamaktır. Belgenin Apostil işleminin, belgenin düzenlendiği ülkede yaptırılması gerekmektedir. 

 • Apostil Belgesi Nereden Alınır? 

 • Türkiye’de Apostil işlemini gerçekleştiren makamlar; Valilik, kaymakamlık veya adli belgeler için ağır ceza mahkemeleri başkanlıklarıdır. Ağır ceza mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde Adliye Encümeni veya Adalet Komisyonu Başkanlıklarında Apostil işlemleri gerçekleştirilebilir. 
  Bir belgeye Apostil şerhi uygulanmadan önce yeminli tercümanlar tarafından tercüme edilip daha sonra ise yeminli tercümanın yemin zaptının bulunduğu noterde onaylatılması gerekmektedir. 
  Apostil Uygulanacak Belgeler 
  § Cumhuriyet savcılıkları, mahkeme katipleri, mahkeme icra daireleri dahil olmak üzere yargı mercileri veya mensubu memurlar tarafından düzenlenen belgelere Apostil işlemi uygulanmak zorundadır. 
  § Noterlikten temin edilmiş belgelere de Apostil işlemi uygulanması gerekmektedir. 
  § Direkt olarak ticaret veya gümrük işlemleri ile ilgili belgeler, diplomatik ve konsolosluk belgeleri ile birlikte nüfus kayıt örneği, diploma, doğum ve ölüm belgeleri de Apostil işlemi uygulanması gereken belgeler sınıfına girmektedir.

 • Apostilli Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır? 

 • Nüfus kayıt örneğinin yurt dışındaki geçerliliğini sağlamak için yeminli tercümanlar ile nüfus kayıt örneği yeminli tercümesi yapıldıktan sonra orijinal belge ile tercüman kişinin imzası noter tarafından onaylanmalıdır. Bu aşamada noterin imzası ve mührü eklenerek nüfus kayıt belgenizin Türkiye Cumhuriyeti tarafından onaylandığı belgelenmiş olmaktadır. Daha sonra kaymakamlık ya da valilik, imza ve mührünün gerçek olduğunu onaylamaktadır. 

 • Apostilli Diploma Nereden Alınır? 

 • Apostilli diploma belgesi için orijinal belgenizi alarak yeminli bir tercüme bürosu veya yeminli bir tercümana gidip, belgeyi ibraz edeceği ülkenin diline tercümesi yaptırılır. Diploma belgesi tercümesi için, noter tarafından tercüme bürosunun ya da tercümanın yemin zaptı olduğu tasdiklenir. Noterde onaylanan bu tercüme illerde valiliğe, ilçelerde kaymakamlığa (noterin bulunduğu il ve ilçedeki) götürülerek Apostil onayı yapılır. Artık bu diploma diğer bir ülkeye sunulabilir.
 •  
  Apostil Geçerlilik Süresi 
  Apsotil şerhi bulunan belgenin belirli bir geçerlilik süresi yoktur. Fakat eğer Apostil mührü bulunan belgenin bir geçerlilik süresi varsa, belgenin geçerlilik süresi sona erdiğinde Apostil işlemi de geçersiz olmuş olur. Aynı zamanda nüfus kayıt örneklerine yapılan Apostil işleminin ise altı ay geçerliliği bulunmaktadır. 

 • Apostil Anlaşması Olan Ülkeler 

 • İsrail, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, İtalya, Japonya, Kazakistan, Karadağ, Kolombia, Kuzey İrlanda, Letonya, Lesotho, Liberya, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Makedonya, Macaristan, Malta, Malevi, Marşal Adaları, Mauritius, Moldova, Meksika, Monako, Namibya, Norveç, Niue, Panama, Portekiz, Polonya, Rusya, Romanya, Saint Kitts, Nevis Saint Lucıa, Samoa, Saint Vincent, San Marino, Sırbistan, ABD, Andora, Almanya, Antigua, Arnavutluk, Arjantin, Avusturya, Avustralya, Azerbaycan, Bahamalar, Burbuda, Barbados, Belerus, Belçika, Bosna-Hersek, Beliza, İngiltere, Bostvana, Bulgaristan, Brunei Sultanlığı, Cook Adaları, Çin Halk Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Dominik, El Salvador, Ekvador, Ermenistan, Estonya, Finlandiya, Fiji, Fransa, Grenadines, Grenada, Güney Kore, Güney Afrika, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, Hindistan, Hunduras, İrlanda, Seyşeller, Slovakya, Slovenya, Svaziland, Surinam, Tonga, Türkiye, Trinidad ve Tobago, Ukrayna, Yeni Zelanda, Venezuela,Yunanistan.